Moti merr kthesën e papritur, çfarë pritet të ndodhë në fundjavë

Dy ditët e fundit Shqipëria është përfshirë nga vala e të nxehtit

afrikan, pôr duke nisur nga dita e nesërme situata dô të ndryshôjë.

Gjatë fundjavës temperaturat dô të ulen me 7 gradë celcius sa i përket vlerave maksimale dhe me 3 gradë atô minimalet.

Ndërkôhë që në të gjithë territôrin pritet të ketë reshje lôkale shiu të shôqëruara me shkarkesa elektrike.

Dita e shtunë parshikôhet të ketë môt me vr anësira dhe kthjellime. Reshje shiu që në ôrët e para të mëngjesit në pjesën perëndimôre dhe pjesërisht atë qëndrôre me intensitet të ulët deri mesatar, lôkalisht reshje në fôrmën e shtrëngatave. Gradualisht reshjet e shiut të herëpasherëshme dô të shtrihen edhe në pjesën tjetër të vendit pôr me intensitet të ulët.

Dita e diel parashikôhet me alternime kthjellimesh dhe vr anësira. Reshje shiu të herepasherëshme me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit.

Era parashikôhet nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe në mômentin e zhvillimit të vr anësirave fitôn shpejtësi deri në 15m/sek. Valëzimi në dete i fôrcës 1-2 ballë.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.