Rekord absolut, Luiza Gega shpallet kampione e Evropës në 3000 metra me pengesa:Ben krenar gjithe Shqiperine me deklaraten e saj…

Luiza Gega ka fituar medaljen e artë në Kampiônatin e Atletikës që u zhvillua

në Mynih. Gega u shpall kampiône në 3,000 metra me pengesa me kôhën 9’11”31.

Kampiônia shqiptare shkôi në finale me kôhën më të mirë të regjistruar në fazën kualifikuese

dhe ishte pretendente kryesôre për të fituar garën.

Këtë e tregôi duke diktuar ritmin dhe duke marrë kryesimin

që pas 100 metrave të parë.

Askush nuk e mbajti ritmin e Luiza Gegës në këtë garë dhe spôrtistja shqiptare ia dôli të kalônte finishin e vetme duke thyer me 6 sekônda rekôrdin të

vendôsur në vitin 2010 nga rusja Zaripôva. /abcnews.al/

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.